Obsah článku
Palma de Mallorca je jednoznačně perlou ostrova. Okouzlí vás svou historií a elegancí, malebnými uličkami a útulnými zákoutími, vkusně zařízenými kavárnami a bary a v neposlední řadě temperamentním jižanským způsobem života. Hlavní město nabízí celou řadu historických památek ke kterým bezpochyby patří katedrála světla neboli katedrála „La Seu“ která se právem řadí mezi největší gotické katedrály na světě. V centru hlavního města, v blízkosti dalších významných památek, pak dominuje Plaza Mayor (hlavní náměstí) a krásnou vyhlídku na město a přístav si můžete vychutnat z hradu Bellver vzdáleného asi tři kilometry od historického centra města. Palma de Mallorca by rozhodně neměla chybět na vašem seznamu míst, která stojí za to navštívit! Pokud budete chtít městem projet, pak je ideální držet se na cyklostezce po pobřeží.
Městečko Soller nemůžete dobýt jinak, než přes hory, a nebo historickým vláčkem přímo z Palmy. Při jeho návštěvě budete mít zřejmě pocit, že se snad ani nenacházíte na Mallorce. Město ležící uprostřed majestátního pohoří Sierra Tramuntana je obklopeno horami a vyzdobeno pomerančovými plantážemi. Uprostřed něj leží charismatické náměstí s monumentem katedrály svatého Bartoloměje, na jehož jižní části se nachází konečná stanice vlaku a jeho středem prochází koleje úzkorozchodné tramvaje, která spojuje město s přístavem Port d´Soller. Všechny cesty odtud vedou do kopce, což je pro většinu cyklistů hozená rukavice, kterou je radost zvednout. Pokud už jste v Solleru, pak nedaleko se nachází jedna z nejhezčích vesniček ostrova Fernalux. Srovnávána je se známější Deiou, je doslova obklopena pomerančovými plantážemi.
Jistě se velice rychle zorientujete co je Port d´a Alcudia, co je město Alcudia a kdy se stejný název používá pro celý region. Při jízdách na sever po pobřeží si nemůžete nevšimnout obrovské katedrály, městských hradeb a bran Alcudie. Nezůstaňte jen za oněmi branami. Samotné město Alcudia je postaveno na středověkých hradbách, které obklopují staré město s dobře zachovalými budovami a úzkými romantickými uličkami.
Městečko, které byste na svých cestách na kole možné těsně míjeli, při stoupání do hor směrem na Lluc opravdu těsně zprava, při jízdě kolem golfového hřiště směrem na západ pod horami o několik málo kilometrů zleva. Byla by ale škoda alespoň jednou se nepodívat do jeho křivolakých uliček, které připomínají maorskou dobu, mají mimořádnou atmosféru. Vždyť městečko bylo založeno již na začátku 13. století! Z náměstíčka za katedrálou stoupají k vrcholu mírné schody křížové cesty k poutnímu kostelíku, což je tip spíše pro pěší. Vrchol je však dostupný i po klikatící se silnici. Cestu údajně tvoří stejný počet schodů, jako je dnů v roce a 365 je i cypřišů kolem ní. Z vrcholu je hezký výhled do kraje i na protejší vrchol s bývalým ženským klášterem. K hotelu na Playa de Muro je to necelých 20km. Dá se tu výtečně poobědvat, schovat se před sluncem ve stínu domů, pozorovat poklidný rytmus místního života nebo zažít mimořádně romantické chvíle při setmění. Pomalé procházky jsou přece nejlepší regenrací po těžkém dnu v pedálech. Malá poznámka na závěr: neplést s Port de Pollenca, které leží na pobřeží! Pollencu najdete o pár kilometrů blíže horám, ve vnitrozemí.
Menorka je úplně jiná, než jakýkoliv z baleárských ostrovů. Je malá, roztomilá, mírně kopcovitá, s loukami a lesy a prošpikovaná malými silničkami, které lákají k pohodové jízdě na kole. Z prehistorického období se zde zachovaly kamenné megalitické památky nejstarších civilizací, tzv. Talayots de Menorca, na které tu narazíte na každém kroku. Toto „muzeum v přírodě“ tak dodává této krajině velmi osobitý ráz. Ostrov leží přibližně 40 kilometrů severovýchodně od Mallorky a její snadná dostupnost nám nabízí celodenní výlety po jejích zákoutích. Máte tak příležitost poznat další ostrov středomoří, zakoupit si místní produkty, zejména sýry, kterými se ostrov proslavil, a pokochat se úchvatnou architekturou města Ciudadella prohlášeného za národní kulturní památku.
Trhy ve vesnici Sineu jsou jedny z nejstarších na Mallorce a každý týden přitahují velký zájem místních obyvatel a zahraničních hostů. Vzácností těchto trhů je především jejich různorodost a také to, že většina prodejců pochází z Palmy a dalších obcí ostrova. Trh se koná každou středu a je jediný na Mallorce, který zahrnuje výstavu živých zvířat. Návštěvníci si mohou koupit čerstvou zeleninu, ovoce, hospodářská zvířata, květiny, nářadí, zemědělské stroje a také oděvy, obuv a dárkové předměty. Trhy mají historickou tradici, která sahá až do roku 1306 a místní “Majorčani” jsou na ně patřičně hrdí. Samozřejmě nelze předpokládat, že by sem cyklisté vyrazili za velkými nákupy, ale zážitek z neopakovatelné atmosféry trhů dojem z celého pobytu na ostrově vhodně doplní.
Pro mnohé cyklisty je snem mít mys Formentor jen 30 km od domu a takhle snadno dosažitelný. Čeští cyklisté teď takové štěstí budou mít. Tento nejsevernější bod celého ostrova je zároveň jedním z nejoblíbenějších cílů. Vede k němu cesta po uzoučkém poloostrově z něhož se otevírají výhledy střídavě na obě strany a silnice se klikatí a klesá i stoupá i projíždí tunely vytesanými ve skále. Formentor je zkrátka zážitek. Jakmile dojedete do cíle, tedy k majáku Cap de Formentor, můžete se občerstvit v místní restauraci a užívat si tu nádheru, jak dlouho se vam bude chtít. Formentor je pojem, jedna z nejkrásnějších jízd vašeho života. Cestou zpět nezapomeňte pořídit foto s majákem za vašimi zády, to je zkrátka téměř povinnost.
Horská Valldemossa by měla být dalším terčem návštěvy, na který je potřeba vyhradit si celý den jelikož leží 15 km od centra města Palma de Mallorca a přibližně 60 km od severní části ostrova. Mnozí návštěvníci označují Valledmosu za nejkrásnější vesnici Mallorky. Proslavil ji Fryderyk Chopin, který na Mallorku přicestoval v roce 1838 společně se svojí partnerkou, francouzskou spisovatelkou George Sandovou. (Oba zde strávili zimu a složili své díla). Dominantou města je kartuziánský královský klášter obklopený úchvatnou zahradou a vesnice je paradoxně jedna z mála, kde lze pozorovat měnící se roční období na padajících listnatých stromech. Jaro i podzim je zde tedy vyjímečně „jiný“ a v zimním období, máte-li štěstí, může vidět vesničku pocukrovanou sněhem. Pokud budete Valldemossou projíždět, doporučujeme usadit se na chvíli do proutěných židlí v uličkách města a pochutnat si na tradičním madlovém koláči nebo na Coco de patata, což je nadýchaný bochánek z bramborového těsta, který se doporučuje pít s horkou čokoládou.
Severovýchodní oblasti Mallorcy dominují hory a přírodní park Llevant. Chráněná oblast se tak pyšní divokou přírodou charakterizující středozemní klima. Pokud se na chvíli chcete ocitnou na místě, kde se zastavil čas, je naprostý klid a vzduchem se jen vesele nese zvonění oveček, neváhejte se vydat na výlet ke kostelu Ermita de Betlem. Z hotelu je vzdálen jen necelých 35 km jižním směrem. Ale pozor, u moře nadjet eponymní osadu, jejíž přímořská atmosféra má také své kouzlo. Na kole je však třeba dojet až do města Artá a pokračovat na parkoviště pod hradem. Odtud už začíná mírně stoupat uzounká silnička vzhůru, aby se závěrečný kilometr zlomil do prudkého klesání ke kostelíku. Není to žádný silácký kousek, ani parametry ke chlubení, výhledy na zátoku Alcudia vás ale vezmou za srdce.